HorecSport Home Page                                                                  

 

                                                                                                                                                                                   

2 x Schneeberg

 

Je  už pomaly koniec  zimy a my márne čakáme,  kedy v Tatrách všetko  sadne  ako má, aby sme zrealizovali nejaký veľký výstup. Kedže sa nechceme  voziť v lavíne s neistým koncom, tak čakáme na vhodné snehové podmienky.  Občas  sa  aj  ukázali,  ale ukázalo sa  aj to, že sme sa na ten termín nevedeli dať dohromady  my.

Ivan zasa nemôže a tak sa s Horárom  rozhodujeme  využiť dobrú predpoveď počasia  pre  náš blízky obľúbený Schneeberg. Obidva  víkendové dni  ma  byť  dobre, my si volíme  sobotu. Horár    zavesený batoh na  skalnom hrebeni Gamsgartgrat na Schneeberg.  S našimi Horcovými kamarátmi sa o to už pokúšal dva krát,  ale pre  zlé počasie zatiaľ bezúspešne. Tentokrát by v počasí nemal byť problém,  dokonca  má byť veľmi teplo. Nakoľko je koniec  februára, do  akcie sa chystáme v zimnej výbave. Auto parkujem v Schneeberg Dorfli,  na  náš hrebeň, ale nevidíme,  takže ani nevieme  ako to v skutočnosti s lezeckými podmienkami  bude. V Breite  Ries je  kopa snehu,  takže  je jasné, že berieme  zimnú výstroj, veď vlastne ani inú so sebou nemáme J

Cesta začína  pri veľkom hoff-e  s lokálnou pílou, pri ktorej  vždy ochkám, voňajúc haldy čerstvo napíleného dreva. Cesta  lesom časom prechádza do kamenej  šotolinovej muldy. Ked sa už chystáme odbočiť doprava,  zbadáme rakúskeho sialpového ranostaja, ako vykresluje oblúky v Schneidergraben-ovom  snehu.  Nás čaká ešte  pol hodinka traverzu lesom a následne 200 metrov brodenie v snehu a sme  na nástupe.  No už  teraz nám je jasné,  že s výstrojou sme to trošku prehnali. Namiesto zimných topánok do ľadu, by lezečky na skalu boli vhodnejsie. Hlavne preto,  ze je to 5-ková cesta  J .  Počasie je krásne, plechové nebo.  Hneď prvá dĺžka mi dáva riadne zabrať. Hoci je krásne slnečné počasie,  skala je ľadová  a po dolezeni na štand si necítim prsty. Ak to bude takto celú trasu,  tak  to bude teda zážitok. Ľutujem, že sme nešli v nedeľu,  kedže malo byť vtedy teplejšie.  No hneď nasledujúca dĺžka vedie na  slnku a pre  zmenu si  zasa hovorím, že chvala bohu, že sme išli v sobotu  J.  Celá cesta je príjemná, len na piatej dlžke nastáva spestrenie, keď sa v 5-kovom úseku s čakanom na ruksaku, zaseknem v komíne. Ani hore, ani dolu. Veru dobre som sa tam vytrápil, Horár sa riadne vyrehotal,  kým som sa odtiaľ  dostal. Je  to zlatý klinec dnešného lezeckého programu a našťastie aj posledná dĺžka v skale. Čas pokročil,  je  zrejmé, že na Fischer hutte  nestíhame vystúpiť. Tak si to vysvetľujeme, že vlastne  aj  načo, kedže  sme tam boli už veľa krát.  Takže snehovým poľom naspäť k nástupu a po vlastných stopách k autu.

Máme za sebou skvelý deň aj keď očakávania boli úplne iné.  Ale batoh je  zvesený.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS
Highslide JS  Highslide JS Highslide JS  Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Je sobota 21.5 a spolu s Horárom  vyrážame na prvé májové skalné lezenie do blízskeho  Rakúska.  Je  to akcia  z núdze, pôvodne  sme totiž plánovali SZ hrebeň na GrossGlockneri,  avšak v tej oblasti  sa  vytvorili  také snehové podmienky,  že zimné topánky  meníme  za  lezečky  a Glockner  za Schneeberg.  Naším cieľom je StadelWand a 12 dĺžková cesta Brunner weg.

Počas  raňajkovej diskusie pri aute, preberieme ako zvyčajne všeličo. To, že  okrem  lezenia, už pred  pár  rokmi  pribudli aj diskusie o zahrádkarských úspechoch horcových jednotlivcov je nám už známa  vec.  K drobnochovu  sme  sa  zatiaľ ešte nedostali,  ani rečami a ani skutkami.  J   S Robkom na  Ministerstve vnútra moc  nevychádzam a tak som sa  ani oficiálne nepokúšal  rozširovať naše športové aktivity aj o úžitkové.  Avšak Horár tentokrát vedie diskusiu o včelárstve ( čuduj sa svete,  nie  o love  na  vysokú, srnčiu alebo diviačiu zver, akoby sa na správneho Horára hodilo J )   K včeličkám  mám ja veľmi pozitívny vzťah,  ktorý som  si  vybudoval  hlavne cez vianočnú medovinu. Asi  len  predsa  budem  musieť na  to  Ministerstvo vnútra  zájsť.

Nástup pod stenu je  nám  už veľmi dobre známy, nakoľko sme sa tu minule  v šotoline riadne  vytrápili.  Teraz, poučení z minula, výšku poľahky naberáme na  chodníku v lese.

Čo sa týka  samotnej  cesty, už sme tu  liezli aj lepšie,  skala hlavne v spodnej  časti je pomerne drolivá,  ale už sme liezli aj  horšie terény.  J   Keď sme v druhej, či tretej dĺžke,  zdola  na nás kričia rakušáci a pýtajú  sa  na  RichterWeg.  To je priestor pre Horára, ten so svojoj úžasnou znalosťou nemčiny ( ovláda nasledovné slovká - ja, nein,  ein-zwei-drei, bier )  ich dokonale nanaviguje J  

Po dolezení poslednej ( po slovensky ostatnej ) dĺžky Brunnerweg-u, sme v očakávaní už iba ľahkého výstupu lesom. Avšak  na naše prekvapenie,  nič také  nie  je  možné uskutočniť,  nakoľko nás ešte čakajú ľahšie 3-4 dĺžky, no naštastie  v pevnej skale cesty Stadelwandgrat.  A až potom  je  na rade ľahká cesta  lesom.

Zostup k autu je už v pohode,  nakoľko za pol roka ho ideme  tretí krát.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
Highslide JS  Highslide JS Highslide JS Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS
Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS  Highslide JS Highslide JS Highslide JS

    

P.S. To záhradkárstvo a včelárstvo  nemáme v činnosti klubu zapísané doteraz.  Ale nikdy nehovor nikdy J

Dušan